SHIMANO TWIN POWER FD C2000S
Shimano Twin Power - Vesitiivis, kestävä ja täsmällisesti toimiva. Shimano Twin Power -haspelikela täyttää laatutietoisen aktiivikalastajan toiveet. Hagane-tekniikan ansioista Twin Power toimii luotettavasti ja varmasti myös äärimmäisen rasituksen alaisena – se on elämäsi kalan arvoinen kela! Ominaisuuksista nostettakoon esille CoreProtect -suojaus, joka ehkäisee veden pääsyn roottoriin ja kelarunkoon: vesi ei pääse vaikuttamaan kelan toimintaan.
Hagane-runko ja -koneisto
Oikein suunniteltu alumiininen kelarunko on jämäkkä ja jäykkä pitäen koneiston täsmällisesti paikoillaan myös silloin kun kelaa rasitetaan äärimmilleen. Koneiston ja koko kelan toiminnan kannalta on tärkeää, ettei runko taivu missään kalastustilanteessa.
Kelan koneisto välittää voiman kammesta kelan roottorille. Koneiston pääratas on puhdasta, kierrättämätöntä alumiinia. Se on kylmätaottu, koska näin tehty koneiston osa on kestävämpi, jäykempi ja paremmin toimiva kuin valamalla tehty. Kelan X-Ship -ominaisuus tarkoittaa, että kelan koneiston kriittiset komponentit on laakeroitu molemmista päistään tarkasti omille paikoilleen. Heti kammen ensikierroksesta lähtien tunnet koneiston tasaisen käynnin, mutta vasta kelaa rasitettaessa huomaat käytössäsi olevan kelausvoiman ja -väännön.
Kaikki Shimano-kelat valmistetaan tehtaissa, joiden katolla lukee Shimano. Hagane-ominaisuudet perustuvat Shimanon tehtailla oleviin tuotantovälineisiin ja -tekniikoihin sekä siihen tietotaitoon, joka yhdistää tekniset innovaatiot toimiviksi kalastusvälineiksi. Tämän vuoksi kaikkien Shimano-kelojen omaisuudet ovat olleet lähes mahdottomia kopioida, koska tekniset ominaisuudet perustuvat omassa tehdassalissa olevaan tekniikkaan ja taitoon. Shimanoa ei syyttä pidetä maailman johtavana kelavalmistajana. Tämän on noteerannut myös suomalainen Erä-lehti (8/2013), joka valitsi omiin vuosien saatossa tehtyihin kelatesteihin perustuen Shimanon 2000-luvun parhaaksi kelavalmistajaksi.
Takuuaika: 24kk
Valmistusmaa: Japani
Shimano Twin Power info:
Spare Spool: No
Line Clip: Yes
Rotor Material: MG
Auto Bail Return: Yes
Material Body: AI
A/R Lever: No
Max Drag: 3kg
Weight: 1000 175g, 2000 180g, 2500 210g 3000 215g
Gear Ratio: 1000 5.1:1, 2000 5.1:1, 2500 5.3:1, 3000 5.3:1